Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... este violare de domiciliu sa intri in curtea cuiva ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

este violare de domiciliu sa intri in curtea cuiva fara a-ti interzice?

pai sa relatez speta. o vecina ia adresat expresi jignitoare si injurii sotiei mele la simplul fapt ca ia cerut sa-i inapoieze banii pe care aceasta ii avea de datorat de ceva timp. sotia a venit la mine si mi-a relatat cele intimplate si am mers la vecina care era in curte cu sotul acesteia sa vad carei problema.am intrat 3 metri in curte si am strigato dupa care am iesit la poartasi am asteptat sa vina sotul pt ai spune problema si ai cere sa discute cu sotia lui. bine au degenerat treburile ca au venit si vecini si au inceput sa se certe cu asta ca nu vorbeste cu nimeni in zona aceea intre timp eu am plecat. sa certat cu toata lumea. acum ma reclama pt violare de domiciliu cu toate ca la tara se intra in curti fiecare la ficare cum vrea si ia a venit in curte la noi si nu o data. iar eu nu am stat in curte mai mult de citeva secunde si am iesit. nu a fost vorba de forta de nimic am iesit si am discutat la poarta. va rog sa raspundeti pt mihai din Galati va multumesc.
VIOLAREA DE DOMICILIU -Consta in patrunderea fara drept, in orice mod, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea, fara consimtamantul persoanei care le foloseste, sau refuzul de a le parasi la cererea acesteia.
Obiectul juridic special al infractiunii il reprezinta relatiile sociale referitoare la apararea libertatii persoanei sub aspectul vietii domestice. Subiectul activ al infractiunii poate fi orice persoana, iar cel pasiv este detinatorul de fapt al imobilului, persoana care foloseste domiciliul violat.
In cazul expus de dvs, cred ca nu se intrunesc elementele contitutive ale acestei infractiuni.
Mai jos va anexez si o speta-Decizie de achitare "Violare de domiciliu - decizia nr. 14 din 7 ianuarie 2000" :

[ link extern ]
Daca a depus plangere penala pentru violare de domiciliu este bine sa va reprezinte un avocat inca din faza de Urmarire Penala.
Succes!
Potrivit art. 192 cod penal violarea de domiciliu "consta in patrunderea fara drept, in orice mod, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea, fara consimtamantul persoanei care le foloseste, sau refuzul de a le parasi la cererea acesteia".
Avand in vedere cele relatate, sub rezerva ca acestea corespund realitatii, din punctul meu de vedere nu sunt intrunite conditiile de existenta a infractiunii de violare de domiciliu. Asa fiind, o sa puteti proba cele povestite cu declaratiile vecinilor care au fost la fata locului.
va multumesc mult
nu cred ca se incadreaza fapta la violare de domiciliu. a exagerat vecinul dvs.